Jak postupovat při rekonstrukci bytu?
Než se moji zákazníci rozhodnou pro rekonstrukci bytu, mnohdy moc netuší, co je vlastně čeká a jaké fáze rekonstrukce bytu vlastně má. Samozřejmě se jim nedivím. Kolikrát za život rekonstruuje člověk kompletně celý byt? Jednou? Dvakrát? Rekonstrukce bytu zkrátka není nic, co bychom prováděli dnes a denně. Projděme si proto společně jednotlivé fáze rekonstrukce.
Než před rekonstrukcí bytu poprvé bouchnete kladivem do zdi
Když rekonstruujete byt, je dobré vědět, že všechny stavební práce a další odborné činnosti probíhají v určitém pořadí. Předpokládám, že máte jasný plán, že jste si určili rozsah rekonstrukce, stanovili jste si rozpočet a domluvili se s vaším poctivým zedníkem nebo zvolenou stavební firmou na závazných termínech. Taky předpokládám, že jste se poradili s odborníky a zjistili si, jestli potřebujete stavební povolení, případně si zajistili písemný souhlas družstva nebo jste si rekonstrukci nechali posvětit majitelem bytu, takže můžu bez obav přejít k tomu, abych vám popsal, jak jdou za sebou jednotlivé stavební práce.
Začínáme špinavou prací
Obecně platí, že se vždycky začíná tím, při čem vzniká nejvíc špíny. Nejprve tedy vybouráme původní umakartové jádro. Pak přichází ta pravá chvíle pro bourání příček. Následně se zaměříme na podlahy, původní rozvody a případné nové dveřní otvory. Rozhodně bychom přitom neměli zapomínat na své zdraví a měli bychom používat ochranné pomůcky.
Vybouráno máme. Co dál?
Když je vše vybourané, odvezeme suť a další stavebního odpad. Následně se připravíme na další fázi stavby. Tou je obvykle výměna oken. Když jsou okna vyměněná, přichází na řadu plyn a topení. Pak musíme samozřejmě udělat novou elektroinstalaci a vodoinstalaci. V této fázi můžeme konečně začít se zděním příček a obkládáním. Taky namontujeme vanu nebo sprchový kout. Určitě bychom už neměli oddalovat ani případnou opravu podlahy.
Blížíme se do finále
Byt už to vypadá dobře, že? Teď už zbývá jen vymalovat. namontovat vypínače, zásuvky a osvětlení a položit podlahovou krytinu. Poté ještě namontujeme zárubně a nasadíme dveře. Nakonec přineseme všechny ty krabice a krabičky, které nám už nějakou dobu leží v koutě, a smontujeme nábytek. Nakonec nainstalujeme spotřebiče. Voilà, máme hotovo!
Co ovšem vypadá na obrazovce mobilu nebo počítače lehké jako facka, v praxi často tak snadné není... Co si ušetřit nervy (a mnohdy i peníze za předělání) a nechat si byt zrekonstruovat někým, kdo ví, co dělá?
Přečtěte si, proč si vybrat právě mě, Poctivého zedníka z Budějc.