Beton, nebo anhydrit?
Plánujete stavbu domu nebo rekonstrukci bytu? Pak jste se zřejmě již zabývali otázkou, jakou zvolit podlahu. Opomineme-li epoxidové a polyuretanové podlahy coby spíše průmyslové povrchy, zbydou nám dva základní typy: beton a anhydrit. Jaké jsou jejich hlavní výhody a v čem se liší?
Betonové podlahy – tvrdá krása, která odolá věkům
Nejčastěji používaným materiálem pro realizaci podlah je beton. Využívá se jak pro nově postavené domy, tak i pro rekonstruované objekty. Beton snese i výrazně vlhké prostředí, proto se skvěle hodí pro vybetonování koupelen, garáží a sklepů, ale také např. bazénů. Pro firmy specializující se na výrobu moderních litých betonových podlah nepředstavuje problém ani vzdálenost plánované podlahy od mixokretu, ve kterém je směs zpravidla na stavbu dopravena, proto je možné vybetonovat jak balkón v devatenáctém patře, tak i rozlehlý průmyslový prostor.
Výhody betonových podlah
- Rychlost zhotovení podlahy. Za jistých podmínek na něj můžete položit podlahovou krytinu již za den, eventuálně týden od vylití.
- Jelikož směs obsahuje jen malé množství vody, je tento typ podlahy ideální také pro dřevostavby.
- Strojně hlazené betonové podlahy se vyznačují skvělou rovinností. Při kvalitním zhotovení nemusíte tedy dělat stěrku.
- Beton se vyznačuje minimálními objemovými změnami a vysokou pevností v tlaku a ohybu.
- Nespornou výhodou je také jeho nízká cena.
Mnoho lidí se domnívá, že betonový potěr není vhodný pro podlahové topení, ale není tomu tak. S pomocí přísad lze betonovou směs upravit tak, aby ji bylo možné použít i pro tento typ vytápění.
Anhydritové podlahy – není sádra jako sádra
V posledních letech však při výrobě litých podlah vstupuje do popředí zájmu zákazníků další materiál − anhydrit. Anhydritové neboli samonivelační lité anhydritové potěry se hodí jak pro byty, standardní bungalovy i velkometrážní domy, tak pro rozsáhlé průmyslové haly. Anhydritové podlahové směsi mají však omezenější použití než směsi betonové. Nehodí se do vlhkých prostor, jako jsou některé sklepy, prádelny nebo sauny. Velmi silně reagují s kovy a nelze do nich položit např. kovové trubky. Jejich pořízení je také o něco nákladnější.
Výhody anhydritových podlah:
- Dají zhotovit v ještě kratším čase než podlahy betonové a jsou ještě dříve pochozí.
- Poloviny jejich finální pevnosti je dosaženo přibližně za týden až dva od jejich realizace.
- K jejich zpevnění není nutné užívat tzv. kari sítí.
- Anhydritová směs je výrazně tekutá a v případě kvalitního provedení je hotová podlaha absolutně hladká.
- Také se rovnoměrně se prohřívá a vede velice dobře teplo.
Sádrové lité samonivelační podlahy jsou tedy velmi vhodné do prostor, kde se nachází nekovové podlahové topení. Tento typ podlahy tedy nejenže napomáhá snížit náklady na vytápění, ale díky úspoře energie je oproti betonu také ekologičtější.